Opis dania
Żurek z kiełbasą Śląską
Żurek z kiełbasą śląską to klasyczne danie, które kojarzy się z tradycyjną polską kuchnią i smakiem rodzinnych uroczystości. Łączy on kwas chlebowy z intensywnym smakiem kiełbasy śląskiej, tworząc aromatyczne połączenie. Nic dziwnego, że żurek z kiełbasą śląską to kulturowy symbol w polskiej kuchni. To jedno z tych dań, które zdobi stoły zarówno podczas uroczystości, jak i na co dzień. Uwielbiany przez wszystkich, żurek kojarzy się z aromatycznymi chwilami spędzonymi przy rodzinnych posiłkach. Szczególnie związany jest z wielkanocnymi tradycjami — w wielu domach stanowi obowiązkowy element świątecznego menu.
Jednak to nie tylko danie świąteczne. Żurek z kiełbasą śląską to również codzienny posiłek na polskich stołach — smakosze doceniają go nie tylko za smak, ale też sytość. Sprawdź nasz przepis na to wyjątkowo aromatyczne danie.
Sposób
przygotowania
Jak przygotować żurek z kiełbasą śląską i dodatkami?
Przygotowanie żurku z kiełbasą śląską, jajkiem i dodatkami, zajmuje trochę czasu, dlatego też zaplanuj prace nieco wcześniej. Samo zrobienie tej rozgrzewającej zupy nie jest skomplikowane, stąd też wierzymy, że bez problemu sobie poradzisz, nawet jeśli robisz ją pierwszy raz.
- Kiełbasę pokrój z talarki, a cebulę w drobne piórka.
- Na rozgrzanym maśle lub oleju podsmaż kiełbasę i cebulę aż zaczną się rumienić.
- Dodaj pokrojone ziemniaki, marchewkę (jeśli używasz), por, liście laurowe, ziele angielskie. Smaż chwilę, mieszając składniki.
- Do garnka wlej litr zakwasu żurkowego. Jeśli chcesz wzmocnić kwasowość, możesz dodać odrobinę żurku w proszku bądź poczekać na koniec gotowania i wówczas doprawić zupę według uznania.
- Doprowadź zawartość garnka do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu przez około 20-30 minut, aż ziemniaki staną się miękkie.
- Dopraw danie solą, pieprzem i ewentualnie gałką muszkatołową według własnych upodobań. Wyjmij liście laurowe i ziele angielskie.
- Podawaj żurek z kiełbasą w miseczkach, do każdej porcji dodaj jako ugotowane na twardo i przekrojone na pół.
- Jeśli lubisz, podawaj z dodatkiem śmietany.
Żurek z kiełbasą śląską i jajkiem to klasyczne danie, które idealnie sprawdzi się na obiad czy w czasie świątecznych uroczystości. Smacznego!
Z czym podawać żurek?
Tradycyjnie żurek podawany jest z kilkoma klasycznymi dodatkami, które doskonale komponują się z kwaśnym smakiem zupy. Obowiązkowymi elementami są umieszczone już w naszym przepisie kiełbasa śląska i jajko na twardo. Dodane ziemniaki, to dodatkowa opcja, która sprawia, że żurek jest bardziej sycący, a gdy lekko zostaną rozgotowane, staje się bardziej kremowy.
Do tak przygotowanego żurku możesz dodać jeszcze chrzan. Jeśli lubisz intensywne smaki, to doskonale uzupełni on kwaskowaty smak żurki. Możesz również postawić na kiełbasę wędzoną — np. wiejską Z Kurnej Półki. Pokrojona w plasterki i podsmażona na patelni będzie świetnym dodatkiem. Całość udekoruj świeżo posiekaną natką pietruszki, która wprowadzi dodatkowy aromat do dania.
Pamiętaj, że ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji smakowych. Pomimo iż jest to tradycyjne danie, to możesz eksperymentować z dodatkami, tak aby dostosować danie do swojego gustu.
Składniki
Składniki na żurek z kiełbasą śląską i jajkiem
Do przygotowania żurku z kiełbasą i jajkami potrzebujesz podstawowych składników, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Niezbędne będą:
- ok. 300 g kiełbasy śląskiej Z Kurnej Półki,
- 1 duża cebula,
- 2-3 ziemniaki,
- 1 marchewka (opcjonalnie),
- 1 por,
- 2-3 liście laurowe,
- 5-6 ziaren ziela angielskiego,
- 1-2 łyżki masła lub oleju roślinnego,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 1 litr zakwasu na żurek,
- 1 jajko na twardo na każdą porcję
- żurek w proszku do doprawienia (opcjonalnie),
- sól i pieprz do smaku,
- śmietana 12% (opcjonalne).
Pamiętaj, że proporcje składników możesz dostosować do swoich preferencji smakowych, a dodatkowe przyprawy pozostawiamy do Twojego wyboru. Jeśli chcesz, by danie było jeszcze bardziej sycące, dodaj do niego więcej ziemniaków. Smacznego!